نظرسنجی

خدمات ارائه شده در تارنمای اداره کل هواشناسی استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

ترجمه سایت

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

ورود به سایت

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز123
mod_vvisit_counterدیروز221
mod_vvisit_counterاین هفته2134
mod_vvisit_counterهفته گذشته3408
mod_vvisit_counterاین ماه10504
mod_vvisit_counterماه گذشته28747
mod_vvisit_counterکل بازدیدها802772

در 20 دقیقه گذشته : 6
آی پی شما : 3.229.118.253
,
امروز : 22 فوریه 2020

راهکارهای اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

ترجمه سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

22 آوریل روز جهاني زمين پاك

روز جهاني زمين پاك هر ساله در 22 آوريل مصادف با 2 ارديبهشت امسال در تمام دنيا برگزار مي‌شود و به همه مردم يادآوري مي‌كند كه نبايد سياره خود «زمين» را فراموش كنند.

 

 

خداوند كسى است كه زمين را براى شما جايگاه امن و آرامش قرار داد و آسمان را همچون سقفى؛ و شما را صورتگرى كرد، و صورتتان را نيكو آفريد؛ ...( سوره غافر، آيه 64)

 

    تاريخچه اين مناسبت به سال 1969 و زماني باز مي‌گردد كه جان مك مونل فرزند يك مبلغ ديني مستقل و علاقمند به عرصه دين، علم و صلح، ايده برگزاري يك روز جهاني به نام روز زمين پاك را در همايش يونسكو درباره محيط زيست مطرح و در همان سال پرچم زمين پاك را طراحي كرد.              

 

    يوتانت دبير كل سازمان ملل (1962- 1971) از ايده مك كونل استقبال كرد و اين روز به يك روز جهاني در تقويم‌هاي سراسر دنيا تبديل شد.

 

    اما ايرانيان باستان  نيز به نوعي پيشگام در برگزاري و گراميداشت اين جشن بوده اند. مطابق سالنماي ايران باستان ، روز ارديبهشت از ماه ارديبهشت ( يعني سومين روز ارديبهشت از سالنماي زرتشتيان و دوم ارديبهشت از تاريخ هجري شمسي ) مطابق با جشن ارديبهشتگان يا گلستان جشن ميباشد.

 

    ارديبهشت با فتح الف از لغات پارسي دري ميباشد و مشتق از واژه اوستايي اشا وهيشتا (ashavahishta ) بوده كه نماينده اشويي ( پاكي ، درستي ، راستي ) است.

 

    نيازردن چهارگوهران ( عناصر اربعه ) ( آب ، باد ، خاك ، آتش ) يعني آلوده نكردن محيط زيست و پاك نگهداشتن آن و همچنين پاك نگه داشتن تن و جامه و پاكي روان از ويژگيهاي اين جشن ميباشد . ايرانيان باستان در اين جشن لباس سفيد كه نشانه پاكي است ، بر تن كرده و در آدريان‌ها ( آتشكده‌ها ) به خواندن ارديبهشت يشت ( قسمتي از اوستا ) و نيايش اهورامزدا ( خداوند ) مي‌پرداختند . امروزه نيز زرتشتيان اين روز را گرامي ميدارند.

 

    اين جشن را ميتوان جشن محيط زيست دانست كه به نوعي با روز زمين پاك مرتبط ميشود.

 

    در ايران هم زمان با ديگر كشورهاي جهان هفته زمين پاك از روز دوم ارديبهشت به مدت يك هفته در سراسر كشور برپا مي‌شود و نخستين روز اين هفته (دوم ارديبهشت ماه) به نام روز زمين پاك نامگذاري شده‌است.

 

 

 

 
 

آخرین بروز رسانی

تاریخ آخرین بروز رسانی : شنبه 03 اسفند 1398 12:05:34 ب ظ .

خدمات هواشناسی

 

 

 

 

وضع هوای راه های کشور

پیوندهای برونی