نظرسنجی

خدمات ارائه شده در تارنمای اداره کل هواشناسی استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

ترجمه چند زبانه سایت

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

ورود به سایت

ترجمه سایت

 

 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز214
mod_vvisit_counterدیروز508
mod_vvisit_counterاین هفته3186
mod_vvisit_counterهفته گذشته4125
mod_vvisit_counterاین ماه9743
mod_vvisit_counterماه گذشته13117
mod_vvisit_counterکل بازدیدها934606

در 20 دقیقه گذشته : 8
آی پی شما : 3.231.167.166
,
امروز : 18 سپتامبر 2020

نظرسنجی درباره پیش بینی ها

1- شما بیشتر از طریق کدامیک از رسانه ها از اخبار سازمان هواشناسی مطلع می شوید؟

2- پیش بینی هاي سازمان هواشناسی کشور چه میزان دربرنامه ریزیهاي روزمره زندگی شما موثر است؟

الف )خیلی کم - 0%
ب)کم - 0%
ج)متوسط - 0%
د)زیاد - 78.6%
ه)خیلی زیاد - 21.4%

مجموع آرا: 14
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: ژوئن 3, 2020

3- تا چه میزان از کیفیت پیش بینیهاي سازمان هواشناسی رضایت دارید؟

الف )خیلی کم - 0%
ب)کم - 0%
ج)متوسط - 50%
د)زیاد - 12.5%
ه)خیلی زیاد - 25%

مجموع آرا: 8
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: ژوئن 3, 2020

4- تا چه میزان از بخش گزارش (کارشناسان پیشبینی )اخبار سازمان صدا وسیما رضایت دارید؟

الف )خیلی کم - 0%
ب)کم - 0%
ج)متوسط - 33.3%
د)زیاد - 33.3%
ه)خیلی زیاد - 16.7%

مجموع آرا: 6
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: ژوئن 3, 2020

5- ضرورت افزایش کمی گزارشهاي هواشناسی درطول شبانه روزچقدر است ؟

الف )خیلی کم - 0%
ب)کم - 0%
ج)متوسط - 0%
د)زیاد - 14.3%
ه)خیلی زیاد - 85.7%

مجموع آرا: 7
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: ژوئن 3, 2020

6- به نظر شما روند ارتقاکیفیت پیش بینی هاي سازمان هواشناسی طی سالهاي اخیر به چه میزان بوده است؟

الف )خیلی کم - 0%
ب)کم - 0%
ج)متوسط - 0%
د)زیاد - 75%
ه)خیلی زیاد - 25%

مجموع آرا: 4
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: ژوئن 3, 2020

7- در کل میزان رضایت شما از عملکرد سازمان هواشناسی کشور چگونه است ؟

الف )خیلی کم - 0%
ب)کم - 0%
ج)متوسط - 50%
د)زیاد - 25%
ه)خیلی زیاد - 25%

مجموع آرا: 8
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: ژوئن 3, 2020

راهکارهای اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

 
 

 
 

اخبار هواشناسی

شعار سازمان جهانی هواشناسی در سال ۲۰۱۵

دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی در سالروز تاسیس این سازمان "دانش اقلیمی برای کنش اقلیمی" را به عنوان شعار سازمان جهانی هواشناسی در سال 2015 اعلام نمود.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، به مناسبت گرامیداشت تاسیس سازمان جهانی هواشناسی در تاریخ 23 مارس 1950، این روز به عنوان "روز جهانی هواشناسی" ثبت گردیده است و هرساله در این تاریخ دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی با در نظر گرفتن موضوعات بسیار بویژه چالش های پیش رو، پیامی را به عنوان شعار آن سال صادر می نماید.

 قای میشل ژارو، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی "دانش اقلیمی برای کنش اقلیمی" را به عنوان شعار سازمان جهانی هواشناسی در سال 2015 اعلام نمود. در ادامه متن پیام ایشان را می خوانید:

 

سازمان جهانی هواشناسی(WMO)، جانشین سازمان بین المللی هواشناسی است که در سال 1873 تاسیس شد و از آن زمان تا کنون حمایت و پشتیبانی از کشورها در ارائه خدمات هواشناسی و آبشناسی به منظور حفاظت از جان و مال انسان ها در برابر رخدادهای حدی، اقلیمی و آب و هوایی و امنیت محیط زیست و همکاری در راستای توسعه پایدار را اولین و اصلی ترین ماموریت خود می داند. این مهم عملی نخواهد شد مگر اینکه دیدبانی ها، تحقیقات، و عملکرد های لازم صورت گرفته تا منتهی به گسترش درک و شناخت ما از اقلیم و آب و هوا شود.

 

از سال 1961، هر ساله به یمن تأسیس سازمان جهانی هواشناسی در روز 23 مارس1950 و همکاری آن با نهادهای ملی خدمات رسانی هواشناسی و آبشناسی در راستای امنیت و سلامت جامعه، این روز به عنوان روز جهانی هواشناسی تعیین شده است. تأکید موضوعی هرسال بر شعار و علاقه جمعی است. شعار امسال با عنوان " دانش اقلیمی برای کنش اقلیمی " بسیار بهنگام بوده چراکه مجمع بین المللی به سمت اخذ تصمیمات قاطع و انجام امور موکد در زمینه تغییر اقلیم در حرکت است.

 

تغییر اقلیم نگرانی همه ماست. تغییر اقلیم بر تمام بخش های اجتماعی- اقتصادی، از کشاورزی گرفته تا جهانگردی و از تولید تا سلامت تأثیرگذارست. تغییر اقلیم بر منابع استراتژیک همچون آب، غذا، انرژی نیز تاثیر می گذارد؛ روند توسعه پایدار را به تأخیر انداخته و تهدیدی برای آن محسوب می شود و این مهم فقط مختص کشورهای در حال توسعه نیست. هزینه رکود بالاست و اگر سریعا و قاطعانه وارد عمل نشویم بالاتر هم خواهد رفت.

 

اطلاعات در خصوص اقلیم و آب و هوا، و تغییرپذیری و عدم ثبات آن، آنقدر در زندگی روزمره ما نهادینه شده – از پیش بینی هوای روزانه گرفته تا پیش بینی های فصلی- که بارها میزان دیدبانی ها، تحقیقات و محاسبه و تحلیل هایی که صرف بدست آوردن محصولات اقلیمی شده را به بوته فراموشی سپرده ایم. امروزه متوسط پیش بینی پنج روزه به اندازه پیش بینی های دو روزه در 25 سال قبل از دقت بالا برخوردارند و پیش بینی های فصلی نیز بطور فزاینده ای دقیق شده اند.  این دستاورد مدیون پیشرفت های حاصله در سنجش از دور ازجمله ماهواره، پیشرفت در علوم و افزایش چشمگیر توانایی کامپیوتر است. پیشرفت های علمی در زمینه هواشناسی و اقلیم شناسی در 50 سال اخیر در واقع یکی از مهمترین پیشرفت ها در عرصه علوم بوده است.

 

دانش اقلیمی که در دهه اخیر بنیان نهاده شده منبع بسیار ارزشمند و نیز پیش نیاز تصمیم گیری ها در زمینه اقلیم است. شواهد بسیار – از افزایش دما تا کاهش یخچال های طبیعی، از افزایش سطح دریا تا رخدادهای حدی- حاکی از قطعیت تغییر اقلیم بوده و عمده این تغییر در نتیجه فعالیت های بشر بویژه انتشار گازهای گلخانه ای است که هرساله روندی رو به افزایش دارد.

 

از سوی دیگر، آگاهی و شناخت، این اطمینان را به ما می دهد که هنوز هم می توان تغییر اقلیم را کاهش داد و به سطح کنترل پذیر رساند. امروزه، تنها تعداد اندکی از انسان ها با مسئله تغییر اقلیم و قبول مسئولیت ناشی از آن در قبال نسل های آینده موافق نیستند. شناخت اقلیم می تواند و می بایست روند کمک به تصمیم گیری در تمام سطوح را پشتیبانی کرده تا بهترین تصمیم اخذ شود.

 

شناخت اقلیم می بایست در قالبی گنجانده شود که درک و فهم آن آسان بوده و برای تمام کسانی که به آن نیاز دارند، قابل استفاده باشد. محصولات و خدمات اقلیمی که در اختیار طراحان شهری قرار می گیرد در سیاست های توسعه گرایانه و برنامه عمل به آنها کمک کرده تا شهرها را در مقابل بلایای طبیعی مقاوم کرده و اقتصاد پاک را پرورش دهند. مسئولین بهداشت و سلامت جوامع از پیش بینی های اقلیمی بهره می برند تا برای سلامت انسان ها در مقابل رخدادهای حدی مثل خشکسالی، گرمای شدید و سیل چاره اندیشی کنند. به لطف پیش بینی های دمایی و روند بارش، کشاورزان برنامه بهتری در کاشت، برداشت محصول و بازاریابی دارند. مدیران منابع آبی از اطلاعات اقلیمی بهره برده تا عرضه آب و مدیریت غذا را بهینه سازند. بخش انرژی از اطلاعات اقلیمی در راستای اتخاذ تصمیم مبنی بر نوع و مکان استقرار نیروگاه برق استفاده می کند.   

 

چارچوب جهانی خدمات اقلیمی (GFCS)، ابتکار عمل سیستم سازمان ملل تحت رهبری سازمان جهانی هواشناسی، دقیقا با چنین هدفی ایجاد شده: مقدور کردن ارائه خدمات اقلیمی به صورتی که تصمیمات بر مبنای بهترین اطلاعات ممکن گرفته شود. این امر چالشی اساسی برای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است و سود بالقوه ای در گرو یادگیری از یکدیگر وجود دارد. می توان از تجربیات و پیشرفت ها در توسعه کاربرد خدمات اقلیمی به عنوان مثالی مناسب از شیوه های قابل توجه و نیز کمک رسانی به دیگر کشورها در تسریع حرکت در مسیر سازگاری اقلیمی یاد کرد.

 

دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی در خاتمه، تمام اعضای سازمان جهانی هواشناسی، تمام دولت ها و جامعه شهری را فراخوانده تا شناخت خود از اقلیم را بکار بسته و با دیگران سهیم شوند تا با عملکرد صحیح، از خطرات اقلیمی کاسته و به توسعه پایدار بیافزایند. 

 

 
 

آخرین بروز رسانی

تاریخ آخرین بروز رسانی : چهارشنبه 26 شهریور 1399 3:00:50 ب ظ .

خدمات هواشناسی

 

 

 

 

وضع هوای راه های کشور

پیوندهای برونی

 

 

شعار سال 1399 : جهش تولید 

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت اداره کل هواشناسی استان خراسان جنوبی محفوظ میباشد-طراحی سایت و اجرا : ایراکد