نظرسنجی

خدمات ارائه شده در تارنمای اداره کل هواشناسی استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

ترجمه سایت

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

ورود به سایت

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز120
mod_vvisit_counterدیروز221
mod_vvisit_counterاین هفته2131
mod_vvisit_counterهفته گذشته3408
mod_vvisit_counterاین ماه10501
mod_vvisit_counterماه گذشته28747
mod_vvisit_counterکل بازدیدها802769

در 20 دقیقه گذشته : 8
آی پی شما : 3.229.118.253
,
امروز : 22 فوریه 2020

راهکارهای اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

ترجمه سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 
 

اخبار هواشناسی

زمستان امسال سخت و کشنده نخواهد بود

دکتر داوود پرهیزکار  رییس سازمان هواشناسی کشور در آیین افتتاحیه شانزدهمین کنفرانس ملی دینامیک شاره ها
تصریح کرد: زمستان امسال سخت و کشنده نخواهد بود...

 

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، دکتر داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در آیین افتتاحیه شانزدهمین کنفرانس ملی «دینامیک شاره‌ها» که سه‌شنبه 26 آبان در سالن آمفی تئاتر دکتر علیمحمدی دانشکده علوم دانشگاه رازی برگزار شد، با رد اظهارنظرهای غیرعلمی در خصوص النینو و پیش رو داشتن زمستانی سخت، تاکید کرد: این پدیده از محل خود که اقیانوس آرام است خارج نشده و تنها در این منطقه جا به جا می‌شود، بنابراین آمدن انسو یا ال‌نینو به ایران یک حرف غیر علمی است.

 

وی اظهار نمود: به دنبال این بحث های غیر علمی، مجموعه مدیران و مسئولین سازمان هواشناسی کشور به منظور رفع نگرانی جامعه اقدام به مصاحبه هایی در راستای روشن شدن این موضوع کردیم.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی تشریح کرد: ال نینو یک پدیده اقیانوسی است که در منطقه استوایی اقیانوس آرام شکل می‌گیرد و همواره با یک پدیده جوی سیاره مقیاس به نام‌ نوسان جنوبی همراه است، به همین علت نام کامل این پدیده جوی اقیانوسی را "انسو" گذاشته‌اند. پرهیزکار افزود: انسو تعیین کننده بی هنجاری ها نیست و به سه فاز، گرم (ال نینو)، سرد (لانینا) و خنثی تقسیم می شود و آنچه امسال رخ می دهد ال نینو یعنی بخش اقیانوسی پدیده انسو خواهد بود.

 

این مسئول با بیان این که  نوسانات جوی اقیانوسی برای هواشناسی حائز اهمیت است، تصریح کرد: توسط شاخصی به نام «نینوی اقیانوسی» که به تغییرات دمای سطح آب نسبت به نرمال آن در منطقه‌ای از اقیانوس آرام حاره‌ای می‌پردازد، می توان مشخص کرد انسو در چه فازی قرار دارد.

 

رئیس سازمان هواشناسی کشور تشریح کرد: اگر تغییرات دمای سطح آب در این منطقه در محدوده 0.5± درجه سلسیوس باشد، انسو در فاز خنثی بوده و در صورتی که بالاتر از «0.5+» باشد در فاز گرم (النینو) و اگر کمتر از منفی «0.5-» باشد در فاز سرد (لانینا) قرار خواهد داشت. با توجه به میزان ناهنجاری دما، النینو و لانینا را به دسته‌های ضعیف، متوسط و قوی تقسیم‌بندی می‌کنند.

 

دکتر پرهیزکار با اشاره به این که بارش های ایران نتیجه برهمکنش حداقل سه نوسان به نام های NAO، MJO و ENSO است، افزود: انسو به تنهایی تعیین کننده رژیم بارشی ایران نیست و فاز گرم آن، شرایط را برای بارش بهتر مهیا می کند.

 

 
 

آخرین بروز رسانی

تاریخ آخرین بروز رسانی : شنبه 03 اسفند 1398 12:05:34 ب ظ .