نظرسنجی

خدمات ارائه شده در تارنمای اداره کل هواشناسی استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

ترجمه سایت

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

ورود به سایت

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز135
mod_vvisit_counterدیروز221
mod_vvisit_counterاین هفته2146
mod_vvisit_counterهفته گذشته3408
mod_vvisit_counterاین ماه10516
mod_vvisit_counterماه گذشته28747
mod_vvisit_counterکل بازدیدها802784

در 20 دقیقه گذشته : 9
آی پی شما : 3.229.118.253
,
امروز : 22 فوریه 2020

راهکارهای اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

ترجمه سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 
 

اخبار هواشناسی

۲۳ مارس روز جهانی هواشناسی مبارک باد

در تقویم ایران روز هواشناسی نام دارد همیشه 23 مارس روز جهانی هواشناسی است که امسال بدلیل اینکه سال 2016 کبیسه هست روز جهانی هواشناسی 23 مارس بر 4 ام فروردین منطبق میشود. این روز را گرامی میداریم شعار امسال سازمان جهانی هواشناسی عبارتست از:
 "روبرو شدن با اقلیم آینده: داغ تر، خشک تر، نمناک تر".  پیام دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی به این مناسبت را ببینید...

اقلیم آینده: داغ­تر، خشک­تر، نمناک­تر

    اقلیم جهان در حال تغییر است. این تغییر قرار نیست در آینده اتفاق بیفتد، همین حالا در جریان است. روند تغییر اقلیم در دهه‌های آتی با انتشار بیش از پیش گازهای گلخانه­ای ناشی از فعالیت بشر در جو زمین ادامه خواهد یافت.

    دمای کره زمین در سال­های گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است. سالهای 2011 تا 2015 گرمترین سال‌ها بوده و سال 2015 با وقوع پدیده ال‌نینوی بسیار قوی، از آغاز دیدبانی­های پیشرفته اواخر سده 1800 تا به حال، گرمترین سال ثبت شده است.

    افزایش دما تنها بخشی از ماجرا است. تغییر اقلیم روال طبیعی و عادی فصل­ها را نیز به‌ هم ریخته و موجب افزایش فراوانی رخداد پدیده­های حدی آب و هوایی مانند: امواج گرمایی، خشکسالی و بارش­های سنگین شده است. این تغییرات در حال وقوع، در آینده باعث داغ­تر، خشک‌تر و نمناک­تر شدن اقلیم خواهند شد.

    هنوز برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از تغییر اقلیم فرصت باقی است. در دسامبر 2015 همه دولت‌ها مفاد معاهده پاریس را برای کاهش سریع انتشار گازهای گلخانه‌ای تصویب کردند. کلیه کشورها در این توافقنامه تاریخی متعهد شدند تا نهایت تلاش خود برای پاسخگویی به مخاطرات آتی ناشی از تغییر اقلیم بر اساس "مسئولیت­های مشترک اما متفاوت" را به کار گیرند. در این تفاهم­نامه پشتیبانی مالی از کشورهای درحال توسعه برای انتقال فنآوری، ظرفیت سازی و آموزش اطلاعات عمومی مورد تاکید قرار گرفته است.

    در همین حال، پیشرفت­های علمی امکان ارائه روز افزون اطلاعات و خدمات اقلیمی سودمند برای انعطاف­پذیری، سازگاري و كاهش مخاطرات تغيير اقليم را فراهم نموده است. سازمان هواشناسی جهانی و شبکه جهانی سازمان­های ملی هواشناسی نقش اساسی در تهیه دیدبانی­های علمی، پژوهش و خدمات اقلیمی عملیاتی که مورد نیاز جامعه برای رویارویی با آینده است را به عهده دارند.

    گازهای گلخانه­ای در جو در سال 2015 به بالاترین میزان خود رسیدند. دی اکسید کربن در فصل بهار نیمکره شمالی از مرز ppm 400 گذشت (قبل از صنعتی شدنppm  28