نظرسنجی

خدمات ارائه شده در تارنمای اداره کل هواشناسی استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

ترجمه سایت

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

ورود به سایت

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز9
mod_vvisit_counterدیروز515
mod_vvisit_counterاین هفته2785
mod_vvisit_counterهفته گذشته4389
mod_vvisit_counterاین ماه8427
mod_vvisit_counterماه گذشته16190
mod_vvisit_counterکل بازدیدها735303

در 20 دقیقه گذشته : 7
آی پی شما : 35.175.191.72
,
امروز : 15 نوامبر 2019

راهکارهای اقتصاد مقاومتی

اوقات شرعی

ترجمه سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 
 

اخبار هواشناسی

قرارگيري ماهواره پيشرفته هواشناسي GOES-R در مدار، پيش بيني هاي جهاني را بهبود مي دهد

GOES-R اولين ماهواره هواشناسي ژئواستيشنري(زمين آهنگ و مدارثابت)   پيشرفته نوآ مركز مديريت هواشناسي و اقيانوس شناسي آمريكا، از كيپ كاناورال در ايالت فلوريداي آمريكا در ساعت 6:42 بعدازظهر به وقت بين المللي در 19 نوامبر 2016 يعني چند روز قبل به فضا پرتاب شد. ماهواره فوق قابليت هاي پيش بيني جهاني نوآ (NOAA)  و شبكه ديده باني هواشناسي ملي آمريكا را افزايش خواهد داد كه باعث پيش بيني ها مشاهدات و هشدارهاي جوي دقيقتر و در فواصل زماني كوتاهتر خواهد شد.

در حدود دو هفته، هنگاميكه GOES-R در مدار 22300 مايلي (35788 كيلومتري)  بر فراز زمين قرار گرفت، به عنوان GOES-16 شناخته خواهد شد. در طول يكسال بعد از انجام بررسي هاي لازم و تاييد اعتبار شش ابزار آن ماهواره جديد عملياتي خواهد شد.

كاترين سوليوان مدير نوآي آمريكا مي گويد: نسل آينده ماهواره هاي هواشناسي بالاخره اينجا در اختيار ماست GOES-R يكي از پيچيده ترين پلتفرم هاي ديده باني زمين مي باشد كه تاكنون طراحي گرديده است.

ابزارهاي GOES-R قادرند سياره زمين را 5 بار سريعتر و با 4 برابر دقت بيشتر از هر ماهواره ديگر از ماهواره هاي نوآ (NOAA) زمين را اسكن كند. با اين ايزارهاي جديد قدرتمند، GOES-R توانايي نوآ (مركز هواشناسي و اقيانوس شناسي آمريكا) را براي پيش بيني ها و هشدارهاي نجات بخش قويتر مي كند و مردم آمريكا و جهان را در يراير وضعيت هاي آب و هوايي قويتر و مقاومتر مي كند. . اين يك تصوير نگاري ماهواره اي با سرعت بروزشدن و دقت بالا را در 30 ثانيه فراهم مي كند كه اجازه مي دهد نگاه دقيقتري در يك طوفان براي تعيين اينكه در حال گسترش يا افول هست داشته باشد.

اطلاعات GOES-R رديابي طوفانهاي بزرگ (هاريكن) و پيشگويي و هشدار درباره شرايط سخت و شديد آب و هوايي را بهبود مي بخشد.براي بخش هوانوردي GOES-R ديد واضح تري از ابرها در سطوح مختلف جوي ارائه مي دهد كه تخمين هاي بهتري از سرعت و جهت باد و شناخت بهينه تري از مه، يخ و رعدوبرق را توليد مي كند. اين پيش بيني هاي هوانوردي و در مسير پرواز را بهبود مي دهد تا از شزايط خطرناك شبيه توربولانس هوا جلوگيري شود.

كرگ فوگيت مدير سازمان مديريت بحران آمريكا مي گويد: GOES-R به طور ويژه اي قابليت مديريت بحران را در آمريكا چه آمادگي و چه در پاسخ به خشكسالي هاي مرتبط با آب و هوا ارتقا مي دهد.آگاهي بهتر از موقعيت ها خروجي بهتري را بدست مي دهد تا منابع اطلاعاتي هدفمند بيشتري براي مديران محلي براي تصميم گيري در مورد صرفه جويي فراهم باشد.

GOES-R با شش ابزار پرواز مي كند كه شامل اولين نگارنده عملياتي رعد و برق در مدار ژئواستيشنري (زمين ثابت) مي باشد. اين تكنولوژي جديد دانشمندان را قادر مي سازد بررسي كنند كه رعد و برق بعنوان يك نشانه مهم از اينكه كجا و كي يك طوفان احتمال دارد شدت يابد.

ابزارهاي جديد ماهواره GOES-R، 34 محصول جديد يا بهبود يافته در حوزه پرتوهاي خورشيدي آب و هوا، فضا و هواشناسي را ارئه ميدهد.4 ماهواره در سري GOES-R هستند: -R ، -S، -T و –U كه پوشش مدار زمين آهنگ نوآي آمريكا را تا سال 2036 توسعه مي دهند.

ماهواره هاي هواشناسي انواع مختلفي دارند برخي زمين آهنگ و اصطلاحا محيطي مدارثابت )ْGeostationary) هستند كه هماهنگ با چرخش زمين به دور زمين مي گردند و از ديد بيننده ثابت به نظر مي آيند و در پيش بيني هاي كوتاه مدت هواشناسي كاربرد بيشتري دارند و در ارتفاع بالا 35780 يا 40000 كيلومتري زمين حركت مي كنند.

با توجه به اين كه اين ماهواره ها نسبت به يك موقعيت بر روي سطح زمين ثابت هستند قادرند در شرائط بد آب وهوائي مانند گردباد ،سيلاب ، طوفان‌هاي تگرگي و تندبادها هشدارهائي بدهند. ماهواره هاي METEOSAT و سري GOES از اين دست هستند.

. برخي مدار قطبي (Polar orbit)  هستند كه براي پيش بيني هاي بلند مدت كاربرد دارند و در ارتفاع پايين 850 كيلومتري زمين حركت مي كنند و روزي دو بار از شمال به جنوب و با گذر از قطب ها حركت مي كنند و تصاوير با جزئيات بيشتر توليد مي كنند. ماهواره هاي سري NOAA از آمريكا و ماهواره هاي Meteop-A از اروپا و Meteor از روسيه از اين نمونه هستند.

کشور ما ایران نهمین کشور دنیا پس از شوروی (۱۹۵۷)، ایالات متحده آمریکا (۱۹۵۸)، فرانسه (۱۹۶۵)، ژاپن (۱۹۷۰)، چین (۱۹۷۰)، بریتانیا (۱۹۷۱)، هند (۱۹۸۰) و اسرائيل(۱۹۸۸) است که مستقلاً موفق به پرتاب ماهواره شده‌ است. ماهواره هاي زهره، اميد، مصباح، سينا، طلوع، رصد، نويد و  فجر ماهواره هايي بوده اند كه از سال 1384 ساخته و بيشترشان به فضا فرستاده شدند و بيشتر كاربرد مخابراتي داشته اند. اما با اين حال چون كيفيت تصاوير آنها براي هواشناسي كافي نبوده و اكثرا نيز بعد از مدتي از مدار خارج و ساقط شده اند، كشور ما هنوز ماهواره هواشناسي اختصاصي ندارد و از تصاوير سنجنده ها و ماهواره هاي جوي و هواشناسي اروپا و آمريكا و هند و ... استفاده مي كند. اميد آنكه جوانان متخصص و دانشمندان كشور در اين حيطه از دانش و توانايي هم قدم هاي جدي تري بردارند.

منبع: سايت NOAA و اينترنت

ترجمه و گردآوري: محمداسماعيل قهستاني

 
 

آخرین بروز رسانی

تاریخ آخرین بروز رسانی : جمعه 24 آبان 1398 3:55:40 ق ظ .

خدمات هواشناسی

 

 

 

 

وضع هوای راه های کشور

پیوندهای برونی

 

 

شعار سال 1398 : رونق تولید 

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت اداره کل هواشناسی استان خراسان جنوبی محفوظ میباشد-طراحی سایت و اجرا : ایراکد